
Fraisier torta predstavlja klasik francuskog slastičarstva. Njeno podrijetlo nije posve poznato, no pretpostavlja se da je izvedena 1860. godine u isto vrijeme kada je nastala i torta opera.
Riječ je o vrlo jednostavnom biskvitu, velikim komadima jagoda i pjenastoj kremi od vanilije. Izgledom vrlo prepoznatljiva torta gdje su polovice jagoda poslagane uz rub torte, a iznutra ih podupire krema. Ti francuzi baš znaju posao! 🙂 Slastica je jednostavna, nisu vam potrebni nikakvi posebni kalupi, niti aparati, već samo malo vremena i jedan obruč za torte. 🙂
Biskvit:
- 3 jaja L veličine
- 115 g bijelog kristal šećera
- 20 g invertnog šećera ili glukoze
- 40 g mlijeka
- 40 g slatkog vrhnja
- 55 g suncokretovog ulja
- 6 g praška za pecivo
- 110 g glatkog brašna
- 15 g mlijeka u prahu
- fino ribana limunova korica
Jaja stavimo u posudu miksera, pa im dodamo limunovu koricu, šećer i invertni šećer. MIksamo na jakoj brzini dok se ne utrostruče u volumenu i ne posvijetle. Za to vrijeme pripremimo ostale sastojke. Izvažemo brašno, pa mu dodamo mlijeko u prahu i prašak za pecivo. Sve prosijemo. Mlijeko, slatko vrhnje i ulje ulijemo u visoki lijevak, pa dodajemo u tankom mlazu u izmiksana jaja. Na kraju uspemo praškastu mješavinu koju smo prosijali i sjedinimo. Nemojte previše miješati, tek da se ujednači i da nema grudica brašna.
Izlijemo smjesu u okrugli kalup za torte obložen papirom za pečenje promjera 22 cm, te stavimo u prethodno ugrijanu pećnicu na 150 stupnjeva s ventilatorom. Pečemo oko 20 minuta. Pečeni biskvit ostavimo da se prohladi, pa ga odvojimo od stranica obruča i papira za pečenje. Umotamo u foliju te odložimo u hladnjak preko noći. Ako nemate vremena za to, koristite ga odmah, no stajanjem biskvit dobiva na sočnosti. Ja ih uvijek radim dan ranije.
Sirup od limuna:
- 50 g limunovog soka
- 20 g vode
- 30 g kristal šećera
Sve zajedno prokuhati nekoliko minuta i ostaviti da se ohladi. Njime ćemo kasnije namakati biskvit.

Slastičarska krema:
- 450 g punomasnog mlijeka (3,5% m.m.)
- 70 g žutanjaka
- 110 g šećera
- 50 g škroba
- 4 lista zlatne želatine
- 60 g maslaca
- sastrugana mahuna vanilije
- 280 g tučenog slatkog vrhnja (ne biljno!)
Sada kuhamo klasičnu “creme pattisiere” koja mora odležati noć u frižideru da se posve stabilizira, a kasnije joj dodajemo tučeno slatko vrhnje. Žutanjke pomiješamo sa škrobom, šećerom, vanilijom i malo mlijeka od ukupne količine. Dobro izmiješamo da se maknu sve grudice. U posudu ulijemo mlijeko, pa odmah u hladno dodamo smjesu sa žutanjcima. Sve stavimo kuhati na srednju jačinu cijelo vrijeme miješajući. Dobiti ćemo kremu nalik pudingu. Želatinu namočimo pa ocijedimo i dodamo u toplu kremu, nikako ne vruću ili da kuha. Još jednom izmiješamo, pa ubacimo maslac. Kada smo dobili homogenu kremu, izlijemo ju u plastičnu posudu i prekrijemo prijanjajućom folijom, te odložimo u hladnjak preko noći.
Sljedeći dan slatko vrhnje izmiksamo u šlag srednje čvrstoće i ostavimo sa strane. Ohlađenu kremu dobro izradimo mikserom dok ne postane svilena, pa joj dodajemo šlag u dva navrata pritom miješajući. Pripremljenu kremu stavimo u slastičarku vrećicu bez nastavka.
Tučeni ganache od bijele čokolade:
- 1 list želatine
- 60 g bijele čokolade
- 100 g vrućeg slatkog vrhnja
- 120 g hladnog slatkog vrhnja
- vanilija (opcionalno)
Želatinu namočimo pa ju otopimo u vrućem slatkom vrhnju. Sve zajedno prelijemo preko čokolade i dobro izmiješamo pjenjačom dok se ne ujednači. Zatim dodajemo vrlo hladno slatko vrhnje i još jednom izmiješamo. Smjesa će biti tekuća, no stajanjem u hladnjaku će se kristalizirati i dobiti ćemo jako kremastu teksturu. Prekrijte ju prijanjajućom folijom i odložite u hladnjak min. 6 h.
Sljedeći dan stabiliziranu kremu miksamo mikserom poput klasičnog šlaga. Čim postane čvrsta je gotova i stavimo ju u slastičarsku vrećicu sa nastavkom za ukrašavanje po želji.
Još:
- 200 g svježih domaćih jagoda
- bijela čokolada za dekoraciju
- listovi mente ili matičnjaka za dekoraciju
- hrskave kuglice

Slaganje:
Ohlađeni biskvit prerežemo na pola, pa ga natopimo sirupom od limuna. Ako su rubovi malo tamniji od pečenja i kontakta s kalupom, izrežemo ih tako da torta bude urednija. Prvi biskvit stavimo na podložak za tortu ili tanjur za posluživanje, a oko njega rastezljivi obruč za tortu obložen acetatnom folijom. Uz rubove obruča posložimo polovice jagoda (pazite da sve budu približno iste veličine). Sredinu biskvita punimo pripremljenom kremom od vanilije, te pazimo da popunimo razmake između poslaganog voća. U sredinu dodamo nasjeckane jagode s malo dzema od jagoda, te stavimo još kreme sve dok ne prekrijemo vrhove poslaganih jagoda. Na vrh kreme položimo drugi dio biskvita i lagano pritisnemo. Vrh torte premažemo s ostatkom kreme i dekoriramo sa temperiranim listom bijele čokolade (opcionalno). Od tučenog ganachea s bijelom čokoladom radimo dekoraciju po želji ovisno o nastavku koji smo odabrali, te položimo svježe jagodice. Tako pripremljenu tortu ostvimo u hladnjaku nekoliko sati, a zatim možemo navaliti! 🙂