Svi su poludili za krafnama, pa evo i moje verzije da se uklopim u trend! 🙂 Neću uopće dužiti jer nam je ova slastica svima jako dobro poznata. Ova varijanta tijesta je nešto duža za izradu, no okus je fantastičan! Nadopunila sam ih klasičnom slastičarskom kremom koja je baš blaga i obiluje finim okusom vanilije. Nadam se da ćete probati!

Tijesto:
- 300 g brašna tip 00
- 40 g kristal šećera
- 1 vanilin šećer
- prstohvat soli
- pola svježeg kvasca ili 5 g suhog
- ribana korica nešpricanog limuna
- 80 g toplog mlijeka
- žličica ruma ili rakije
- 2 jaja + 1 žutanjak
- 60 g maslaca sobne temperature
Dodatno:
- kristal šećer + žličica cimeta u prahu
Za početak se pobrinite da na vrijeme izvadite sve sastojke na sobnu temperaturu. Brašno prosijte da ga prozračimo, pa mu dodajte šećer i vanilin šećer, sol, rum i fino ribanu limunovu koru. Mlijeko ugrijemo da bude mlako, pa u njemu rastopimo kvasac i dobro promiješamo. Suhe sastojke malo izmiješamo da se dobro ukomponiraju, a zatim ulijemo mlijeko s kvascem i dva jaja, te žutanjak. Miksamo oko 10 minuta, a potom dodajemo kockicu po kockicu maslaca sobne temperature. Pričekamo prije dodavanja sljedeće da se ona prethodna lijepo umiješa. Sada kada imamo sve unutra, mikser uključimo na malo veću brzinu i ostavimo da se sve miješa oko 10 minuta dok nam se ne razvije gluten u tijestu i ono postane sjajno i odvaja se od posude miksera.
Ako radite tijesto ručno, umoriti ćete se! Dosta je ljepljivo i treba se zbilja potruditi da ga se umijesi lijepo i bez dodavanja brašna. Tako da preporučam mikser da se ipak poštedimo muke! 🙂 Tako pripremljeno tijesto skupimo u loptu, posudu prekrijemo prijanjajućom folijom i ostavimo da se udvostruči oko 1 sat na toplom mjestu.
Kada nam je tijesto naraslo, izbijemo zrak iz njega, premijesimo na lagano pouljenoj podlozi i vratimo u posudu. Također, prekrijemo folijom i odložimo u frižider na hladnu fermentaciju preko noći. Na taj način će se okusi bolje razviti. Ako niste u mogućnosti ostaviti ga toliko dugo, možete raditi i s odmah, no to ležanje daje posebnu aromu.
Drugo jutro izvadimo tijesto iz frižidera i ostavimo ga da dođe na sobnu temperaturu oko pola sata. Zatim od tijesta oblikujemo kuglice jednake veličine, pa svaku slažemo na izrezani papir za pečenje malo veći od oblikovane krafne. Dakle, jednostavno izrezujemo kocke koje će služiti kao podloga za dizanje, a na kraju i prženje krafni. Tako pripremljene kuglice lagano nauljimo i prekrijemo ponovno prijanjajućom folijom i ostavimo da se dižu oko 45 min. Vidjeti ćete kako će lijepo narasti.

Za to vrijeme u dublju posudu pripremimo ulje za prženje. Ulijemo oko 1 litre ulja i stavimo grijati na srednje jaku vatru. Sada će vam jako dobro koristiti termometar, jer mi se idealna temperatura za prženje krafni pokazala na 175 stupnjeva. Na taj način će se imati vremena dići, a korica se neće prepeći, dok će iznutra biti pahuljaste i meke.
Svaku krafnu uzmemo zajedno s papirom za pečenje i položimo ju nježno u ugrijano ulje. Papir lagano gurnemo vilicom ili nožićem da se odvoji od dna krafne, pa ga izvučemo. Pazite da se ne opečete. Ja sam koristila veliku hvataljku za taj dio i odlagala masne papire u posudu.
Kada su krafne dobile boju na dnu, okrenemo ih pomoću vilice i ostavimo da se druga strana isprži. Pečene vadimo na kuhinjski ubrus da upije višak ulja, a zatim ih uvaljamo u kristal šećer sa cimetom.
Slastičarska krema:
- 150 ml punomasnog mlijeka
- 110 ml slatkog vrhnja (36% m.m.)
- 50 g žutanjaka
- 35 g šećera
- 17 g gustina
- ostrugana mahuna vanilije
Žutanjke pomiješamo sa šećerom, gustinom i malo mlijeka od ukupne količine. Ostatak stavimo grijati zajedno sa ostruganom mahunom vanilije, a potom u laganom mlazu dodajemo žutanjcima i miješamo pjenjačom kako bi se temperirali. Kada smo svu tekućinu izlili, sve vratimo natrag u posudu i kuhamo na laganoj vatri do gustoće pudinga cijelo vrijeme miješajući. Tako pripremljenu kremu izlijemo kroz sito u posudu kako bi odstranili eventualne grudice od jaja. Prekrijemo prijanjajućom folijom tik uz površinu i stavimo u frižider da se posve ohladi.
Kada smo ispekli krafne, uvaljali ih u šećer, a krema nam je ohlađena, izmiksamo ju mikserom da postane kremasta i ujednačena. Zatim ju stavimo u slastičarsku vrećicu sa uskim nastavkom i sa strane svake krafne ubodemo te punimo kremom. Nemojte ih prepuniti baš, dovoljan je jedan stisak, ili ako volite kremasto, rasturite! 🙂
