Dugo sam razmišljala koju zdravu slasticu da objavim prvu. Odluka je pala na ove super jednostavne kolačiće sa svega 25 g ugljikohidrata uključujući sve sastojke. Dakle, cijeli bih kolač mogla pojesti sa samo dvije jedinice inzulina.

Što se zaslađivača tiče, koristila sam eritrit ili eritrol. On je kemijski spoj, šećerni alkohol, koji se koristi kao aditiv u hrani i zamjena za šećer. Slatkoća mu je 60-80% u odnosu na običan šećer, okus mu je rashlađujući i sladak. Do 160°C ne gubi slatkoću, stoga je to maksimalna temperatura na kojoj bi smjeli peći slastice. Moram biti iskrena, ne sviđa se svima, ostavlja taj “mentolasti” okus, no ja sam se navikla pa mi nije problem.

Ukoliko želite slatkoću sličniju pravom šećeru, preporučam brezin šećer. On ima 40% manje kalorija u odnosu na obični bijeli šećer i niski glikemijski index, te je termostabilan i može se peći bez “aftertastea” kao eritrit.

Kao zamjenu za brašno sam koristila lješnjakovo brašno (možete i bademovo) i malu količinu kokosovog. Prvenstveno, najveća razlika među njima je cijena. Svima je poznato kako su orašasti plodovi jako skupi, a kupovni u obliku brašna još više. Koksovo je brašno pristupačnije, i potrebna je puno manja količina nego orašastog. No, tijesto nije toliko sočno. Još jedna mala napomena: ukoliko koristimo samo koksovo brašno, obavezno smanjimo navedenu količinu brašna za trećinu, jer će ga tijesto “popiti” brže.

Krenimo na receptić, da ne budem previše dosadna sa tekstom. 🙂

Biskvit:

  • 4 jaja
  • 100 g eritrita
  • prstohvat soli
  • 40 g maslaca
  • 10 g kokosovog brašna
  • 50 g lješnjakovog brašna
  • 30 g tamnog nezaslađenog kakaa
  • 6 g praška za pecivo

Još:

  • 250 ml vrhnja za šlag
  • pola mahune vanilije
  • stevija ili zaslađivač po želji
  • voće po izboru

Jaja miksati sa eritritom dugo dok se smjesa ne udvostruči. Za to vrijeme prosijemo suhe sastojke da se dobro sjedine, dakle kokosovo i lješnjakovo brašno, kakao i prašak za pecivo. Maslac otopimo i prohladimo.

Kada smo jaja dobro “istukli” dodamo praškaste sastojke i lagano miksamo. Pred kraj umiješamo maslac u tankom mlazu.

Pećnicu zagrijemo na 160 stupnjeva, a manji kalup obložimo papirom za pečenje. Ja sam koristila okrugli promjera 22 cm. Pečemo 25 minuta.

Pečeni biskvit ohladimo, premažemo tučenim šlagom s vanilijom i zaslađivačem, te ukrasimo bobičastim voćem po želji. Odabrala sam borovnice, jer mi uopće ne podižu šećer.

Ja ne bih bila ja, da nisam na svoj način napravila ovaj kolač kako bi izgledao malo “apetitnije”. Od pečenog biskvita sam izrezivala krugove, a potom ih još prerezala na pola da dobijem dva jednaka biskvitića. Na svaki sam stavila hrpicu šlaga pomoću slastičarske vrećice, pa žličicom napravila malu udubinu u koju sam istisnula čokoladni preljev bez kalorija. Složila sam jedan na drugi i posložila nekoliko borovnica.

Ocijeni recept!
[Ukupno: 6 Prosjek: 4.5]

2 Replies to “LCHF kolač od čokolade i šlaga”

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)