Nastavljamo u revijalnom tonu sa tih “tisuću listića” slasticom. Čisto da vidite kako se može na razne načine ukomponirati na Vaš stol i izgledati sjajno. Danas donosim recept sa lješnjakom i onom famoznom praliné pastom s kojom imam opsesiju. Kuhana slastičarska krema u koju ćemo dodati malo paste, logično, i još je nanijeti između da ne bi slučajno falilo, plus slatko lisnato iz dućana.

Sastojci:

  • 2 pakiranja lisnatog tijesta
  • 200 ml mlijeka
  • 50 ml vrhnja za šlag
  • 2 žutanjka
  • 27 g gustina
  • 70 g šećera
  • 40 g maslaca
  • 3 lista želatine
  • mahuna vanilije
  • 2 žlice praliné paste
  • 1 žlica čiste paste od lješnjaka (ovisno koliko “lješnjakast” okus želite)
  • 200 ml srednje tučenog šlaga

Kao i svaku slastičarsku kremicu, mlijeko i tekuće vrhnje za šlag stavimo u lončić da zakuha, a žutanjke, gustin, šećer i malo mlijeka (od ukupne količine) promiješamo da nestanu grudice. Polako ulijevamo vruće mlijeko u tankom mlazu u žutanjke da ih temperiramo cijelo vrijeme mješajući. Zatim sve prebacimo u lonac i kuhamo kao puding. U vruće umiješamo ocijeđenu želatinu i maslac, pa dobro pjenjačom sjedinimo. Prekrijemo prijanjajućom folijom i ostavimo da se ohladi.

Dok nam se smjesa hladi, razvaljamo lisnato (ili koristimo već razvaljano i spremno) pa položimo na papir za pečenje koji smo posuli šećerom u prahu. Gornju stranu tijesta također pospemo šećerom i obložimo još jednim papirom za pečenje, pa na to stavimo drugi pleh koji će služiti kao opterećenje da nam tijesto ne bježi na sve strane i listići ostanu kompaktni. Pečemo na 180 stupnjeva oko 15 min, ili kraće. Pazite da ne izgore jer brzo hvataju boju i karameliziraju se.

Pečeno lisnato izrežemo nazubljenim nožem za kruh na pravokutnike ili kvadrate i ostavimo sa strane do slaganja.

Kada je krema ohlađena, izradimo ju mikserom, pa špatulom lagano umiješamo tučeni šlag. Napunimo slastičarsku vrećicu i istiskujemo hrpice kreme na dva lista lisnatog. Ja sam još istiskivala čistu praliné pastu između redova kreme i to dosta obilno jer tako volimo. Slažemo slojeve jedan na drugi, pa poklopimo trećim kojeg pospemo šećerom u prahu i dekoriramo.

Najbolje je jesti kada malo odstoji da se krema učvrsti, a kore omekšaju. Biti će dovoljno hrskavo i sočno u isto vrijeme. Probajte, pa javite dojmove! Pusa od Lorene

Ocijeni recept!
[Ukupno: 8 Prosjek: 4.1]

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)