Ova ukusna slastica nam je svima poznata i većina nas ih jako voli! Općenito dizana tijesta djeluju nekako terapeutski na mene. Uživam paziti na tu lopticu tijesta, gledati ju kako raste i buja. Uživam oblikovati razne forme sa sočnim punjenjem po naredbi ukućana, tako da ima za svakoga ponešto. A onaj opojni miris koji se širi kućom dok se peku, jednostavno je očaravajuć. Malo sam previše strastvena, znam, ali ne mogu si pomoći! 🙂 Ima doista mnogo recepata za buhtle, no moram uključiti i svoj koji je donekle drugačiji od ostalih.

Caka dobrog dizanog je dugo miješanje i hladna fermentacija. Ako želite izvući najbolje iz svog tijesta, dajte mu vremena. Svakako preporučam korištenje kuhinjskog robota koji će uvelike olakšati pripremu. Iako će se na početku činiti dosta meko i ljepljivo zbog svih sastojaka kojima ćemo obogatiti buhtle, dugim miješenjem će gluten u brašnu napraviti svoje, te će nam naposlijetku dati prekrasnu elastičnu loptu koja se sama odvaja od stijenki posude. Samo budite uporni! 🙂

Ovu vrstu dizanog tijesta koristim i za ostale slastice jer je jako svestrano. Da ga samo pospete šećerom i cimetom, te zarolate, već imate odličan desert! Što se nadjeva tiče bila sam jednostavna, punila sam Nutellom jer mi klinci jako vole, no svakako odgovara i voćno punjenje. Spremite si ovaj recept, jer će Vam trebati!

Sastojci za tijesto:

  • 350 g brašna za dizana tijesta
  • 95 ml mliječnog slatkog vrhnja (36% m.m.)
  • 50 ml toplog mlijeka
  • 1/3 svježeg kvasca
  • 1 jaje + 1 žutanjak
  • 70 g šećera u prahu
  • 1/2 mahune vanilije
  • fino ribana limunova korica
  • 60 g mekog maslaca (ne rastopljenog)
  • 50 g maslaca za premazivanje
  • punjenje po želji

U posudu miksera stavite brašno, šećer u prahu, limunovu koricu i sastruganu mahunu vanilije te lagano izmiješamo da se sastojci ujedine. Mlijeko lagano ugrijemo tek toliko da bude mlako, a zatim u njemu rastopimo svježi kvasac. U posudu s brašnom dodamo jaje i žutanjak, slatko vrhnje, a zatim mlijeko s kvascem. Krenemo miksati uz pomoć kuke za tijesta dok se sve ne izmiješa. U ovom će se trenutku sve činiti jako ljepljivo i s tijestom neće biti moguće raditi, no već smo raspravljali o tome u uvodu, pa strpljenja! 🙂 Dodajemo kockicu po kockicu maslaca sobne temeprature i nastavljamo miksati dok se svaka kockica ne ukomponira u tijesto. Kada smo potrošili sav maslac, mikser pojačamo na snagu 8 i miksamo oko 10-15 minuta. Tijekom tog procesa gluten počinje djelovati. On je zapravo bjelančevinasta tvar u pšenici koja se ponaša kao “ljepilo”. Što duže obrađujemo tijesto, on će jačati, te će u konačnici posve preoblikovati onu ljepljivu masu s početka miksanja. Stanite kada ste dobili čvrstu elastičnu masu. Prebacite tijesto na radnu površinu i malo ga “uredite” u kuglu, pa položite u plastičnu posudu i lagano nauljite površinu kako se ne bi isušila. Prekrijte prijanjajućom folijom i ušuškajte na toplo mjesto oko 40 minuta.

Kada se tijesto udvostručilo, izbijte mjehuriće zraka, te ga ponovno oblikujte u kuglu, prekrijte istom folijom i odložite u hladnjak oko 10 sati. Nakon te hladne fermentacije izvadite ga oko 30 minuta na sobnu temperaturu, te krenite oblikovati buhtle. Ja sam svaku vagala na 50 g tako da mi budu jednake. Vadite hrpice koje ćete spljoštiti na radnoj površini u oblik kruga. Na sredinu svakog tijesta stavite žličicu nadjeva po želji (Nutella, LinoLada, pekmez), a zatim spajajte rubove kruga i oblikujte loptice. Spojeve prstima pritišćite da se zaljepe, a zatim ih slažite u pleh za pečenje tako da vam spoj bude na dnu. Nastavite dok ne potrošite svu količinu tijesta.

Tako pripremljene loptice prekrijte folijom i ostavite oko 1 sat na toplom mjestu da se udvostruče u volumenu. Prije pečenja premažite ih maslacem pomoću silikonskog nježnog kista, a zatim stavite u HLADNU pećnicu koju ćete naknadno ugrijati na 170 stupnjeva. Dakle, dobro ste čuli, stavite ih u hladnu pećnicu! 🙂 Na taj način se tijesto lagano grije i još dodatno raste kako se pećnica zagrijava, što nam u konačnici daje prekrasnu i nježnu teksturu. Pečemo ih oko 25 minuta dok ne dobiju lijepu boju na površini. Tijekom pečenja će se spojiti i posve ispuniti pleh. Ostavite ih da se ohlade, a zatim ih jednostavno pospite šećerom u prahu po želji i uživajte! 🙂

Ocijeni recept!
[Ukupno: 8 Prosjek: 4.5]

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)